Haberler

img_0016

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı ,9-13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen, Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeleri Kalkındırma Konferansı Tuskon’un başarılı organizasyonuyla amacına ulaşmış oldu.

Yüksek düzeyde katılımın olduğu konferansa ev sahipiliği yapan Türkiye, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda ki bakanımız ile bu konferansın ne kadar önemli olduğunu katılımlarıyla gösterdiler.
Konferansa yüksek düzeyde katılım olurken, yurt dışından 49 ülkenin cumhurbaşkanı ve delegasyonları konferans boyunca kurulan stantları gezdiler.

Dünyada her 10 yılda bir yapılan bu programa İstanbul’un ev sahipliği yapmasından dolayı 2 standla katılan Aslanbaba, üretmiş olduğu çocuk bezi ve temizlik ürünlerinin yanı sıra tam otomatik detarjan dolum makinasınıda sergiledi.

49 ülkeden yaklaşık 2000 iş adamının olduğu ve bir çoğunun ziyaret ettiği Aslanbaba standına ziyarette bulunan sanayi ve ticaret bakanı Zafer Çağlayan, TOBB başkanı Rıfat hisarcıklıoğlu, Tuskon başkanı Rıza Nur Meral, Mustafa Aslanbaba’yı özellikle afrikadaki çalışmalarından dolayı tebrik ederken,sanayi ve ticaret bakanı Çağlayan”afrikayı Fransız ve İtalyanlara bırakmayın” dedi.

Mustafa Aslanbaba, artık Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden geri kalmadığını, Fransa’nın ürün kalitesinde Türkiye’nin de bir çok ürün yaptığını, İtalyan makinalarına ise en büyük altarnetifinin artık Türk makina endüstrisi olduğunu belirterek Türkiye’nin dünyada büyük oyuncu olma yolunda olduğunu ve bu büyüklüğün görülmesi için yurt dışına çıkılması gerekdiğini vurguladı. Çok sık, özellikle afrikada, ticari ziyaretler ve fuarlara katıldıklarını ekledi.

Fuar ziyaretçilerinden başta Mali Ticaret Odası başkanı, Senagal ve Gambiya olmaz üzere, bir çok ülkeden deterjan fabrikası kurmaya yönelik teklifler değerlendirmeye alındı.